Inwestorzy wracają do Polski. Jesteśmy bezpieczniejsi finansowo – Ignacy Morawski
Polska w I kwartale 2023 roku osiągnęła rekordową nadwyżkę handlu zagranicznego o wartości ponad 5% kwartalnego PKB. Tylko raz w historii Polsce udało się osiągnąć taki wynik - w czasie pandemii w 2020 roku. Co to oznacza dla Polski mówi Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu.
– Rynek jest coraz bardziej przyzwyczajony do trwającej wojny na wschodzie Europy i prawdopodobnie nie będzie ona miała znaczącego wpływu na procesy gospodarcze w najbliższym czasie – mówi.
– Drugą bardzo istotną kwestią jest ustąpienie kryzysu energetycznego, co ma jeszcze większe znaczenie. Jesteśmy dużym importerem energii – gazu i ropy. Kiedy ceny energii wzrastały, musieliśmy wydawać na nią bardzo dużo, co w ogólnym rozrachunku pogarszało pozycję finansową wszystkich krajów w naszym regionie. Teraz kryzys energetyczny wyraźnie ustąpił. Ceny gazu na rynkach hurtowych spadły o 60% od grudnia, ceny ropy również – stwierdza.
– Warszawska giełda trzyma się lepiej niż w zeszłym roku, gdy nasze indeksy giełdowe należały do najsłabszych na świecie. Teraz sytuacja odwraca się, a nasze indeksy zyskują więcej niż indeksy w innych krajach. Następuje wyraźny wzrost zaufania do naszego regionu. Aczkolwiek nie bez znaczenia jest to, że jesteśmy regionem o wysokich stopach procentowych – zaznacza.
Jak postrzegana jest polska gospodarka? Co oznacza bardzo duża nadwyżka w handlu zagranicznym i wzmocnienie złotego? Czy możemy liczyć na spadek cen oraz obniżenie inflacji? Jakie są słabości polskiego systemu rozwojowego? Jak inwestorzy patrzą dzisiaj na Polskę? Całość rozmowy na kanale i platformach podcastowych.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.