25.09.2023

Co się dzieje z rosyjską armią?

- Jednym z kluczowych czynników determinujących sukces tej operacji jest jakość rekrutów. Armia nie tylko musi prezentować się imponująco na papierze pod względem liczebności i uzbrojenia, ale przede wszystkim liczy się jej efektywność. Wszyscy najlepsi potencjalni rekruci z Rosji wyjechali - mówi dr Beata Górka-Winter, Uniwersytet Warszawski.

– Najlepiej wykształceni ludzie opuścili Rosję. W obecnej chwili do armii zgłaszają się przede wszystkim ci, którzy nie mają pieniędzy na łapówki. Efekty tego są widoczne. Ci, którzy mogliby dostarczać armii pomysłów, idei oraz rozwiązań, w tym także rozwiązań technologicznych, dawno opuścili Rosję. Wielu z nich, o większym instynkcie samozachowawczym, osiedliło się już w Londynie, Stanach Zjednoczonych lub w innych krajach – twierdzi Górka-Winter.

– Obrona jest niewątpliwie skuteczna, choć jednocześnie wydaje się być dość prosta i prymitywna. Zastosowane metody nie wymagają zaawansowanej technologii. Jako analitycy musimy zastanowić się, na ile współczesne konflikty są wygrywane dzięki technologii, do której na Zachodzie przywiązujemy ogromną wagę i przeznaczamy na nią ogromne pieniądze. Warto podkreślić, że wszystkie wcześniejsze zestawienia, które sugerują, że na 100 rosyjskich czołgów wystarczy połowa zachodnich, nie do końca oddają pełny obraz. Rosjanie, mimo stosunkowo prymitywnych metod, wygrywają masą – podkreśla.

Co obecnie dzieje się a rosyjskiej armii? Czy armia rosyjska przygotowuje się do nowych działań? Dlaczego armia rosyjska jest słaba, ale wciąż osiąga rezultaty? Czy Rosjanie uczą się na swoich błędach? Jakie reformy wprowadzono w Rosyjskiej armii? Jaki cel miała likwidacja wagnerowców? Czego Rosjanie jeszcze nie pokazali? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.