Dlaczego Scholz nie zaprosił Tuska do Berlina?
- Głównym wyzwaniem Zachodu jest wymuszenie na Rosji rozpoczęcie negocjacji, ale takich negocjacji, które nie skończyłyby się porażką Ukrainy i porażką strategiczną Zachodu. Jesteśmy w dosyć patowej sytuacji i o tym dyskutowano w trakcie spotkania w Berlinie – mówi Justyna Gotkowska, OSW.
– Francuzi i Brytyjczycy wykazują większą otwartość na możliwość zaproszenia Ukrainy do NATO, ale taka decyzja wymaga zgody wszystkich 32 członków sojuszu. Mamy takie kraje jak Węgry i Turcja, które niekoniecznie poparłyby taką decyzję, więc to jest też szersza gra w sojuszu – stwierdza Gotkowska.
– Drugą sporną kwestią między przedstawicielami tych państw były dostawy bardziej zaawansowanych rakiet dalekiego zasięgu i ich ewentualne wykorzystanie. Francja i Wielka Brytania wyraziły gotowość na dalsze wsparcie i nawet pozwalały Ukrainie na użycie dostarczonych przez nie rakiet do ataków na cele znajdujące się na terytorium Rosji. Natomiast wciąć Stany Zjednoczone i Niemcy sprzeciwiają się takiej strategii – mówi wiceszefowa Ośrodka Studiów Wschodnich.
Całość rozmowy na YouTube oraz platformach podcastowych.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.