03.12.2024

Polska i Niemcy w Unii Europejskiej: partnerstwo czy konkurencja?

- Poczucie egzystencjalnego zagrożenia w Niemczech, osiemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, jest zupełnie obce. To doświadczenie, na które ani intelektualnie, ani fundamentalnie nie jesteśmy przygotowani – mówi dr Stephen Bastos.

– To kluczowe pytanie, które z polskiej perspektywy kierowane jest do Niemiec: czy sprostaliśmy wyzwaniom obecnych czasów i czy potrafimy działać jako wiarygodny partner? Nie można odsunąć tych kwestii na bok, ponieważ dotyczą one naszej wiarygodności, nie tylko w kontekście polityki obronnej i bezpieczeństwa. To pytanie o to, jakie są współczesne Niemcy i z kim obecnie mamy do czynienia. Ta wojna nie ogranicza się tylko do Ukrainy czy Europy Wschodniej, lecz podważa całą architekturę bezpieczeństwa w Europie – twierdzi dr Bastos.

– Wyniki wyborów uwidoczniły nastroje, które są częścią rzeczywistości Zachodu i Unii Europejskiej. W Niemczech jest wielu obywateli, którzy odczuwają poważne wątpliwości i mają poczucie, że w obliczu nowej sytuacji zmierzamy w niewłaściwym kierunku. Musimy podjąć wysiłki, aby ich przekonać, stawić czoła tym wyzwaniom i znaleźć w Polsce wiarygodnego partnera do współpracy – dodaje.

Całość rozmowy na YouTube oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.