10.11.2023

Alex Dancyg – polski zakładnik Hamasu

- Gdy mój ojciec miał dziewięć lat, dziadkowie podjęli decyzję o przeprowadzce do Izraela. Niemniej jednak w naszym domu zawsze była obecna polska kultura. Moi dziadkowie częściej rozmawiają po polsku niż po hebrajsku. Dla mojego ojca Polska zawsze była drugim domem – wspomina Yuval Dancyg, syn Alexa Dancyga.

– Organizował wyjazdy dla młodzieży do Polski, aby nauczyć ich lepszego zrozumienie historii Holocaustu. Jednak jego głównym celem było budowanie mostów pomiędzy Polską a Izraelem oraz między chrześcijanami a Żydami. Poznawał stereotypy, które przyczyniły się do tragedii. Jednocześnie podkreślał, że nie należy zapoznawać młodzież z miejscami związanymi tylko z Holocaustem. Ważne było także poznawanie polskiej kultury, poezji i literatury. To było dla niego priorytetem – podkreśla syn Alexa Dancyga.

– Twierdził, że Holocaust miał miejsce w Polsce ze względu na dużą liczbę Żydów w skali Europy. Chociaż często przypisywano to Polakom, ojciec podkreślał, że taka interpretacja jest błędna. Tego nas nauczył – zaznacza gość Układu Otwartego.

Jak teraz wygląda kibuc Nir Oz? Skąd wzięła się agresja Palestyńczyków? Kim jest Alex Dancyg? Co robił dla Polski? Jak można uwolnić zakładników Hamasu? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.