10.01.2023

Białoruski pułk walczący na Ukrainie – co robią na wojnie? Jaka jest ich przyszłość?

Białoruski pułk walczący na Ukrainie to bardzo ciekawa jednostka. Pojawia się wiele mitów, kontrowersji i pytań o jej przyszłość w mediach, również w mediach społecznościowych. O tym co to za jednostka, co robią Białorusini na Ukrainie, jak walczą, skąd się wzięli i jaka jest ich przyszłość w rozmowie z Kacprem Rękawkiem z Centrum Badań nad Ekstremizmem, C-Rex, w Uniwersytecie w Oslo, autorem książki "Foreign Fighters in Ukraine. The Brown–Red Cocktail".

– Legion białoruski to jednostka, która ma swoje korzenie w roku 2014, bo w tamtym roku dość spora jak na tamte czasy grupa Białorusinów walczyła w ukraińskich szeregach. Byli oni skoncentrowani w batalionach ochotniczych.

– To jednostka monoetniczna, jednonarodowa, są w niej praktycznie sami Białorusini, pod białoruskim dowództwem, która skupia uciekinierów roku 2020, ludzi roku 2014 i zupełnie nowych ludzi z jakimś doświadczeniem. Walczą wokół Kijowa oraz jest część, która walczy na wschodzie.

– Elementy pułku Kalinowskiego, jego bataliony walczyły dzielnie oraz poniosły wysokie straty. To jest druga po Gruzinach grupa etniczna, która straciła największą liczbą żołnierzy na froncie w Ukrainie po 24.02.2022 r.

– Dowódcą pułku jest reprezentant klasy roku 2014 znających kolegów z Ukrainy z batalionów ochotniczych. Zdający sobie sprawę z tego, że Białorusini mają w tym momencie pod górkę w Ukrainie i stąd są te ciągłe spotkania z Merem Kijowa i ministrami

Jak działa Legion białoruski? Kto walczy w tym oddziale? Jak powstał pułk Kalinowskiego i skąd wzięła się jego nazwa? Gdzie walczy ten pułk? Ilu ich jest? Jak pułk ten jest postrzegany na Białorusi?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.