27.09.2023

Jak wojna wpłynęła na produkcję broni w Polsce i na świecie? Boom zbrojeniowy?

- Podczas posiedzenia NATO w Oslo, ministrowie obrony oraz najwyżsi dowódcy wojskowi krajów członkowskich wystosowali oświadczenie, z którego wynika, że wszystkie te polityczne hasła, zapewnienia i deklaracje z Madrytu i Wilna nie przyczyniają się do zwiększenia produkcji środków obronnych - mówi Marek Świerczyński, Polityka Insight.

– Ostatni punkt tego zagadnienia odnosi się do stałego wzrostu kosztów dostaw, co faktycznie sprawia, że zwiększone wydatki na cele obronne nie przekładają się na zwiększenie bezpieczeństwa, rozumianego jako sprzęt i amunicję. Proces inflacji, który wpłynął również na sektor obronny, pochłania te dodatkowe nakłady finansowe. W rezultacie, istnieje ryzyko, że nie będziemy mogli zamówić więcej niż do tej pory, a dostawy opóźnią się jeszcze bardziej – tłumaczy.

– Przemysł zbrojeniowy w Europie opierał się głównie na eksporcie broni do krajów, które miały odmienne podejście do konfliktów zbrojnych. Dlatego zauważalny był nadmierny eksport platform lotniczych, sprzedawanych do krajów na Bliskim Wschodzie i w odległej Azji. Jednak obecnie osiągnęliśmy punkt zwrotny, który zmusza nas do zastanowienia się nad odbudową klasycznej potęgi militarnej, zwłaszcza w obszarze lądowym. Jest to konieczne, aby skonfrontować się z rosyjskim zagrożeniem na wschodzie Europy. Niestety, brakuje nam obecnie dostatecznych zasobów, aby sprostać temu nagłemu wzrostowi. Szczerze mówiąc, odczuwam się brak konkretnego mechanizmu wsparcia ze strony Unii Europejskiej. UE, jako projekt przemysłowców, oparty na pewnych ideach politycznych, nie przesuwa wagi swojego zaangażowania na skalę potrzebną do rozwiązywania aktualnych wyzwań geopolitycznych – uważa gość Układu Otwartego.

Czy mamy do czynienia z boomem w przemyśle obronnym? Wzrost zamówień spowoduje wzrost produkcji? Jakie są perspektywy polskiego przemysłu zbrojeniowego? Kto w Polsce podejmuje decyzje o zbrojeniach? Co wiemy o projektach zbrojeniowe polsko-ukraińskich? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.