11.09.2022

Była wierna sobie w świecie, który się ciągle zmienia. Królowa Elżbieta II nie żyje.

Elżbietę II zapamiętamy jako najdłużej panującego monarchę Wielkiej Brytanii, ale także jako osobę niezwykle zdyscyplinowaną, skupioną na swojej misji publicznej i poświęcającą bardzo dużo ze swojego życia prywatnego na rzecz realizacji tej misji. A przez ostatnie lata jako ciepłą osobę, będącą archetypem babci, babci narodu – opowiada Przemysław Biskup, ekspert PISM.

Zanim większość z nas się urodziła, Elżbieta II już była królową. Panowała przez 70 lat. Przetrwała kilkunastu premierów. Nie ma chyba silniejszego symbolu Zjednoczonego Królestwa niż postać Elżbiety II.

Jej koronacja była jedną z pierwszych transmisji realizowanych w kolorze. Wywołało to bardzo wiele kontrowersji, ówczesny premier Wielkiej Brytanii – Winston Churchill był temu bardzo przeciwny.

– Królowa Elżbieta była ciągłą zmianą, ale jednocześnie taką zmianą w charakterze konserwatywnym. Zmianą motywowaną rzeczywistością, która obiektywnie się zmienia, a nie zmianą w imię zmiany.

Jak zaczynała Lilibet? Jak wyglądała jej koronacja? Kiedy królowa zabierała głos i w jaki sposób go zabierała? Na czym polega fenomen brytyjskiej monarchii?

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.