17.01.2023

Ciemne strony Legionu Międzynarodowego na Ukrainie

Fascynujemy się tym co robią cudzoziemcy walczący na Ukrainie. Wykonują wielką, bardzo ryzykowną pracę, po to żebyśmy byli wolni. Wspomagają Ukraińców i Ukrainę, ale wokół ich działalności narastają również kontrowersje. Pojawiają się informacje o poważnych nieprawidłowościach w działaniu tych legionów, opowiada Kacper Rękawek z Centrum Badan nad Ekstremizmem, C-Rex, w Uniwersytecie w Oslo, autor książki Foreign Fighters in Ukraine. The Brown–Red Cocktail

– Przeprowadzono śledztwo, które skupiło się na Legionie Międzynarodowym. Dochodzenie to pokazało praktyki, które tak naprawdę szargają imię tej jednostki w sposób jednoznaczny, mówiący o korupcji, nepotyzmie w ramach niektórych elementów tych jednostek i dotyczy to bardzo specyficznej grupy oficerów dowodzących tymi jednostkami.

– W każdej wojnie w armii, która jest w dużym stopniu zbudowana od dołu, bo składa się z przeformatowanych z obrony terytorialnej na jednostki sił zbrojnych czy specjalnych jednostek armii ukraińskiej, giną rzeczy i zdziwiłbym się gdyby pewne rzeczy tam nie ginęły. Ale czy ma to systemowy charakter podważający jedność, czy sukces ukraińskiego wysiłku zbrojnego, absolutnie bym tak nie powiedział.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.