15.06.2023

Co dalej z inicjatywą Trójmorza?

- Receptą, aby zdynamizować inicjatywę Trójmorza jest zwiększenie stopnia instytucjonalizacji tego formatu. Należy poszukać rozwiązań, które pozwolą projektowi działać niezależnie od tego czy aktualny prezydent sprzyja inicjatywie czy nie. Ważna w tym formacie jest również współpraca międzyrządowa, a nawet parlamentarna, tak aby siły opozycyjne były zainteresowane i miały wgląd w to, co się dzieje w ramach tego projektu - twierdzi Konrad Popławski, ekspert OSW.

Igor Janke podkreśla, że w niektórych państwach trudno jest określić, kto faktycznie odpowiada za inicjatywę w momencie, gdy ośrodek prezydencki jest mniej zaangażowany lub odgrywa niewielką rolę.

– Chorwacja stanowi świetny przykład, gdzie prezydent Kolinda Grabar-Kitarović wykazywała duże zaangażowanie w projekt Trójmorza i była jednym z jego inicjatorów. Razem z prezydentem Dudą. Jednak po przegranych przez nią wyborach, nowy prezydent znacząco zmniejszył swoje zainteresowanie tym projektem. To spowodowało brak impulsu ze strony Chorwacji. Jest to niezrozumiałe, zwłaszcza że Chorwacja powinna być jednym z najbardziej zainteresowanych krajów ze względu na atrakcyjne porty oraz gazoporty – zauważa Konrad Popławski.

Zdaniem eksperta OSW, dobrym pomysłem byłoby wydzielenie tematów, które są istotne dla regionu, takich jak polityka klimatyczna czy różne rozwiązania wpływające na państwa o średnich dochodach. Podobnie jak w innych grupach regionalnych w ramach Unii Europejskiej, można organizować spotkania grup roboczych lub ekspertów, którzy opracowywaliby wspólne stanowiska dla regionu. Jednocześnie dbając o to, aby były one jak najbardziej korzystne. Uważa on, że w ten sposób nie byłoby konieczności stosowania honorowych wet, które mają ograniczony polityczny efekt.

Co się dzieję z projektem Trójmorza? Czy wojna osłabia czy umacnia projekt? Czy teraz jest on jeszcze bardziej potrzebny? Jakie są jego mankamenty? Jak go zinstytucjonalizować? Jaką rolę może odgrywać inicjatywa Trójmorza w UE? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.