28.08.2023

Co dzieje się obecnie w Kalifornii?

- Cały ten kryzys wiąże się z tym, że od 40 lat rządzi jedna partia polityczna. Nie było w związku z tym żadnej inicjatywy, żeby zmienić coś na lepsze. Natomiast na Florydzie, gdzie władza często się zmienia jest większa motywacja do tego, żeby utrzymać porządek. W Kaliforni tego nie ma, tak samo w Nowym Yorku, czy Chicago - mówi Dominik Andrzejczuk, inwestor i założyciel firmy Quantum Data Center Corporation

– Wszystkie programy socjalne opierały się na polityce współczucia, gdzie wszystko było za darmo.  Z jednej strony trzeba pomagać ludziom, ale na dłuższą metę ten eksperyment nie przynosi zamierzonych efektów. Na przykład, jeśli narkoman otrzymuje darmowe igły i ma swobodny dostęp do narkotyków, bez obaw o reakcję organów ścigania, nie ma dla niego motywacji do zmiany swojej sytuacji. Obecnie ludzie zdają sobie sprawę, że polityka oparta na współczuciu nie tylko nie przynosi korzyści, ale także pogarsza sytuację jednostek – ocenia.

Igor Janke zauważa, że w Kalifornii jest bardzo dużo zamożnych ludzi. A władza łączy się z wpływami czy w takim wypadku kalifornijska elita próbuje wpłynąć na zmianę tego stanu rzeczy?

– Wszyscy ci ludzie ci ludzie mają swoje mieszkania z dala od centrum, żyją w swoich społecznościach. Wcześniej angażowali się w pomoc i z dumą przyczyniali się do poprawy warunków w swoim mieście. Teraz jednak sytuacja osiągnęła punkt, w którym zaczyna ona wpływać na ich osobiste życie i życie ich rodzin. Zauważają, że sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca, gdy na terenie ich zamożnej dzielnicy pojawia się aż 50 osób bezdomnych – twierdzi.

Co się dzieje w Kalifornii? Jak wygląda obecnie San Francisco? Jak zmieniła się gospodarka Kalifornii? Jakie są przyczyny kryzysu? Jakie są plusy i minusy prowadzenia biznesu w Polsce? Polska czy Kalifornia – które miejsce jest lepsze do życia? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.