24.01.2023

Co się dzieje na Krymie? Więzienia, prześladowania, czystki

Kolejny Układ Otwarty z Kijowa. Maria Tomak, szefowa departamentu Platformy Krymskiej w urzędzie Prezydenta Ukrainy opowiada o tym, co zrobili Rosjanie na Krymie od 2014 roku, o prześladowaniach Ukraińców i Tatarów krymskich, o tym, jak zamieniono półwysep w wielką bazę wojskową.

– Rosyjska inwazja zaczęła się na Krymie w 2014 r. Teraz mamy do czynienia z pełnoskalową inwazją, ale ta wojna zaczęła się na Krymie w 2014 roku.

– Na Krymie najpierw pozbyto się wszystkich ludzi, którzy uważali, że okupacja jest złem, a następnie Rosjanie zamienili Krym w bazę wojskową i rozpoczęli nową inwazję m. in. z Krymu. To właśnie Rosja robi z terytoriami, które kontroluje. To samo dzieje się dziś z Białorusią.

– Oficjalnie z Krymu uciekło 54 tys. ludzi, ale jest ich dwa razy więcej, około 100 tys. osób uciekło z Krymu. Większość przeniosła się na Ukrainę, zwykle nie chcieli żyć pod rosyjską presją albo byli skazani przez okupantów, nie chcieli poddawać się ich prawom.

– Według różnych obliczeń na Krym zostało przeniesionych od 500 do 800 tys. Rosjan. To ludzie całkowicie lojalni wobec Moskwy, zajmujący się egzekwowaniem prawa: sędziowie, urzędnicy administracji i ich rodziny. Wprowadzono wiele programów zachęcających Rosjan do sprowadzenia się na Krym.

Co się stało z ludźmi którzy zostali na Krymie i nie akceptowali rządów Rosjan? Czy można mówić po ukraińsku na Krymie? Jak wygląda dziś poziom życia na Krymie? Czy więźniowie z Krymu są wywożeni na zewnątrz? Jak wielu żołnierzy znajduje się teraz na Krymie?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.