17.05.2023

Co się dzieje z Łukaszenką?

Sytuacja na Białorusi jest nietypowa, biorąc pod uwagę warunki panujące w totalitarnym reżimie. Brak konkretnych informacji na temat stanu zdrowia Łukaszenki trwa zbyt długo, co skutkuje rodzeniem się spekulacji. Prawdopodobnie jedynie dziesięć osób w kraju ma aktualną wiedzę na temat jego stanu zdrowia. Dwukrotnie już zdarzyło się, że Łukaszenka zlecił innym osobom wygłoszenie przemówienia, co stanowi sytuację bezprecedensową. Obecnie Łukaszenka zniknął, a jego brak aktywności spowodował próżnię informacyjną - mówi Rusłan Szoszyn, dziennikarz Rzeczpospolitej.

– W przypadku, gdy Łukaszenka nie będzie w stanie rządzić z powodów zdrowotnych lub po prostu umrze, władzę przejmie Natalla Kaczanawa – szefowa Rady Republiki i była szefowa administracji Łukaszenki. Jednak, jeśli pojawią się podejrzenia o to, że śmierć została spowodowana przez osoby trzecie lub siły zewnętrzne, władze w państwie przejmie Rada Bezpieczeństwa, czyli wojskowi. W tym przypadku, służby, na które duży wpływ ma Wiktar Łukaszenka, mogą odgrywać istotną rolę – stwierdza.

Jednak zdaniem gościa Układu Otwartego obecne otoczenie Łukaszenki to ludzie, którzy wykonują tylko polecenia dyktatora. Nigdy nie brali odpowiedzialności za to, co dzieje się w kraju. Zawsze czekają na sygnał, rozkaz lub wskazówki. – Nie widzę wśród nich osoby, która mogłaby pełnić rolę następcy dyktatora – dodaje.

– Według mnie, jedyną prawdopodobną opcją jest przejęcie władzy przez syna Łukaszenki. Putin wezwie go do Moskwy i powie, że los kraju i narodu zależy teraz od niego. Podobnie jak w przypadku Czeczeni, kiedy Putin powierzył władzę synowi Kadyrowa. Wydaje się, że Putin nie przekaże władzy nikomu innemu. Nikt inny nie jest tak mocno powiązany z jego rodziną osobiście. Dzieci Łukaszenki dorastały na oczach Putina i wychowywały się w realiach putinowskiej Rosji. Nikt inny nie będzie w stanie spełnić wymagań Putina – stwierdza.

Rusłan Szoszyn zaznacza, że Putin musi mieć pewność stuprocentową, że władza jest w dobrych rękach. Zwłaszcza teraz, kiedy trwa wojna Białoruś musi być krajem przewidywalnym. To, jego zdaniem, stawia przed Białorusinami duże wyzwanie. Gdy zabraknie dyktatora, społeczeństwo białoruskie nie będzie miało dużo czasu.

Co się dzieje z Łukaszenką? Jaki jest formalny scenariusz wydarzeń po śmierci Łukaszenki? W jakim stanie jest dzisiaj białoruska opozycja? Jaki jest potencjał do buntu na Białorusi? Kto ma szansę zastąpić Łukaszenkę? Kim jest Wiktar Łukaszenka? Jaką rolę może odegrać Pułk Kalinowskiego? Czy Białoruś może zostać wchłonięta przez Rosję? Całość odcinka na kanale oraz platformach podcastowych Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.