09.01.2022

Co w 2022. Bartosiak: Federalna Europa – nie mamy wyjścia. Jakubik: Polska zcyfryzowana? Karoń: Agrounia zagra?

Co nas czeka w 2002 roku? Czy Polska powinna przystąpić do europejskiego projektu federacyjnego? Dlaczego, choć mamy branżowe perły, ciągle jesteśmy w cyfrowym ogonie Europy? Czy Agrounia wejdzie na scenę polityczną?

(1:22) Jacek Bartosiak: SpaceX, USA-Chiny, Polska w federalnej Europie

(18:31) Paweł Jakubik, Microsoft: Dlaczego jesteśmy w cyfrowym ogonie Europy?

(37:48) Tomasz Karoń: Agrounia to nie Samoobrona. Wieś jest już inna.

 

Polska jest niezwykle rozwarstwiona cyfrowo.  Z jednej strony mamy znakomite systemy bankowe, rozwinięte cyfrowo media, mamy rozwiązania i firmy, które są liderami transformacji technologicznej jak BLIK, Żabka Polska, Grupa NEUCA, Polpharma, Adamed Pharma, Ryvu Therapeutics czy firmy takie jak Synerise, które te cyfryzacje wprowadzają. Mamy nieźle rozwijający się w ostatnich latach cyfrowy dostęp do części usług publicznych a jednak jesteśmy w ogonie Europy jeśli chodzi o proces transformacji cyfrowej. O tym rozmawiam w najnowszym odcinku mojego podcastu Układ Otwarty z Pawel Jakubik dyr. ds. transformacji cyfrowej w chmurze w Microsoft Polska.
Wg badan DESI (Digital Economy and Society Index przygotowywany przez Komisję Europejską) sprawdzających dojrzałość cyfrową krajów, Polska jest pod tym względem na czwartym od końca miejsca w Europie. Jest przepaść między liderami cyfryzacji w Polsce a średnią naszych MSP. Na niższym poziomie, w samorządach, w małych i średnich przedsiębiorstwach mamy jeden z najniższych poziomów scyfryzowania w Europie.
„Z jednej strony jest np. Żabka.  Fenomen, polska perełka, jej autonomiczne sklepy prześcigają Amazona” – mówi Pawel Jakubik. Z drugiej strony są np. hurtowanie materiałów budowlanych, gdzie najlepiej płacić gotówką i setki tysięcy małych firm, w których komputer ma najwyżej proste aplikacje biurowe. Obieg dokumentów w wielu polskich samorządach i instytucjach jest nadal papierowy. W małych miastach ludzie używają smartfonów przede wszystkim do dzwonienia, nie korzystają ciągle z dostępnych już wyrafinowanych aplikacji
„Do cyfryzacji potrzebny jest nie tylko komputer i aplikacja ale mindset, stan świadomości” – podkreśla Jakubik. Wiele małych polskich firm nie ma świadomości, że tego potrzebuje.
O tym wszystkim, skąd się to bierze i co należy zrobić, by te sytuację poprawić rozmawiamy w Układzie Otwartym. To już kolejna rozmowa na tematy zmian technologicznych w moim podcaście.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.