23.10.2023

Co zmieni Trzecia Droga?

- W kwestiach strategicznych, takich jak zbrojenia, Trzecia Droga będzie kotwicą, która zapewni, że decyzje nie będą łatwo odwoływane, a raczej kontynuowane. To samo dotyczy energetyki. Nowy rząd na pewno postawi większy nacisk na odnawialne źródła energii niż poprzedni. Przewiduję jednak, że PSL będzie pilnować kwesti energetyki jądrowej - powiedział Michał Kolanko, dziennikarz Rzeczpospolita.

– Istnieje szansa na rozwiązanie konfliktu z Ukrainą, a ze względu na to, że rolnictwo jest dla PSL rdzeniem, będzie aktywnie działać w tym obszarze. Jednak wciąż nie jesteśmy pewni, za jakie dziedziny będzie odpowiedzialny PSL. Rozważa się rolnictwo, rozwój, obronę, technologię. Prawdopodobnie rolnictwo pozostanie w gestii PSL, co obejmuje także kwestie dotyczące zboża z Ukrainy i innych produktów. Pojawia się także kwestia Ukrainy w kontekście jej przynależności do Unii Europejskiej, co również zyskało na znaczeniu w trakcie kampanii wyborczej i będzie jednym z obszarów, które PSL będzie uważnie monitorować – uważa.

– Nie przewiduję, aby doszło do znaczącej zmiany. Na pewno nowy rząd podejmie próbę naprawy relacji z Brukselą. Wielu komentatorów zauważyło już przed wyborami, że niezależnie od tego, jaki rząd zostanie wybrany, będzie musiał stawić czoła kwestiom strategicznym związanym z Unią Europejską. Nowy rząd będzie bardziej proeuropejski, ale uważam, że nie będzie prosty reset. Na pewno będzie nadal zwracał uwagę na poparcie społeczne, podobnie jak to robił PiS – zaznacza dziennikarz Rzeczpospolita.

Czym jest Trzecia droga? Jaką rolę może odegrać w polskiej polityce? Co może zmienić? Jaki jest teraz PSL? Kim są ludzie Szymona Hołowni? Co się stanie z CPK? Jak może wyglądać polityka migracyjna? Całość rozmowy na kanale i platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.