19.12.2022

Co zmieniło się w państwie Putina po 24 lutego? Rosja 2022: czas upadku?

Rok 2022 to rok wielkiego osłabienia Rosji i to nie doraźnego na skutek jednego czy drugiego niepowodzenia na froncie, a systemowego, pójścia w kierunku systemu coraz bardziej totalitarnego, pewnego zaprogramowania społeczeństwa, elity na tory gospodarki wojennej, ale tak naprawdę dyktatury wojennej stwierdza Adam Eberhardt, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.

– Myślę, że Rosja dziarskim krokiem marszowym przechodzi od zaawansowanej dyktatury, systemu autorytarnego w kierunku systemu coraz bardziej totalitarnego, tzn. władzom nie wystarczy to, że obywatele nie ingerują w politykę i nie starają się przejąć władzy. Mamy do czynienia z coraz większą presją, aby wszyscy mówili to co trzeba. Różne drakońskie wyroki, które są nakładane na ludzi za powiedzenie czegokolwiek niezgodnego z linią władz państwa są tego najbardziej wyrazistym przykładem.

– Propaganda w Rosji jest niezwykle silna, ona buduje poczucie niemal wojny ojczyźnianej, wojny nie tylko przeciwko faszyzmowi na Ukrainie, ale dzisiaj jest to już przeświadczenie, że trzeba zniszczyć cały naród Ukraińców, przypomnieć im, że tak naprawdę są Rosjanami. Przede wszystkim jest to wojna z Zachodem, w której to Rosja jest rzekomo otoczona, jest stroną broniącą się. Na rosyjskiej prowincji dla średniego starszego pokolenia to jest argumentacja, która trafia.

– Generalnie rosyjskie społeczeństwo jest społeczeństwem, które jest bardzo cierpliwe, które jest bardzo dużo w stanie wytrzymać, ale jest też bardzo wybuchowe. Przez to, że władza nie daje możliwości ujścia tej pary społecznej, pewnego dnia to wybuchnie. Jednak, kiedy to będzie, tego nie wiemy.

– Elita rosyjska to ludzie, którzy są antyzachodni, ale to oni byli najbardziej zintegrowani z Zachodem. Dane wskazują, że 70 % Rosjan nigdy nie wyjeżdżało poza Federację Rosyjską, a 30 % nigdy nie wyjeżdżało z obwodu, w którym mieszkają. To pokazuje, że horyzonty w znacznej części społeczeństwa są bardzo ograniczone i że to społeczeństwo w wielkim stopniu jest uzależnione od propagandy, którą jest karmione.

Jak się zmieniła Rosja w ciągu tego roku? Jaka była na początku stycznia, a jaka jest pod koniec 2022 r.? Na ile udało się stłumić głosy sprzeciwu w Rosji? Czy wokół Putina zmienia się układ sił?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.