17.10.2022

Coraz więcej Rosjan. Coraz mniej Rosji. Układ Otwarty z Armenii.

O Armenii od dawna mówiło się, że jest to kraj uzależniony od Rosji. Nadal jest uzależniony, ale to bardzo szybko się zmienia. Ostatnie pół roku to proces stopniowego wychodzenia Armenii spod wpływów Rosji. Oczywiście, to są na razie jeszcze delikatne kroki, ale widać, że nastroje bardzo się zmieniają. Zapraszam na reportaż Układu Otwartego z Armenii.

– Od wielu lat Armenia jest w konflikcie o górski Karabach z Azerbejdżanem oraz Turcją, która go popiera. Natomiast konflikt z Turcją jest od lat związany z ludobójstwem dokonanym na Ormianach na początku XX wieku. Te problemy są ciągle nierozwiązane. Armenia jest w stanie ciągłej wojny. Straciła 4 tys. ludzi w 2020 r. oraz traci ludzi teraz. W ostatnim, agresywnym ataku Azerbejdżanu straciła ponad 200 ludzi, część została zabita po torturach.

– Naprawdę nie możesz powiedzieć nic przeciw wojnie, bo zostaniesz skazany na co najmniej 10 lat więzienia, pewnie słyszeliście o Nawalnym. Władza tutaj karze ludzi w piekielny sposób. Czy znasz ludzi, którzy krytykowali Putina? Co się z nimi dzieje? Oni są wszyscy w więzieniach, nie myślę by byli kiedykolwiek wypuszczeni, opowiada Dima – Rosjanin, który uciekł z Rosji do Armienii.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.