28.12.2022

Cudzoziemcy walczą na wojnie na Ukrainie od 2014 roku. Kim są, co ich motywuje?

Kacper Rękawek z Centrum Badań nad Ekstremizmem, C-Rex w Uniwersytecie w Oslo, autor książki Foreign Fighters in Ukraine. The Brown–Red Cocktail opowiada o bojownikach walczących w Legionie Międzynarodowym, ale też w innych jednostkach, także po stronie rosyjskiej. Książka Kacpra Rękawka: https://www.routledge.com/Foreign-Fighters-in-Ukraine-The-BrownRed-Cocktail/Rekawek/p/book/9781032043982

– Mobilizacja roku 2014 była radykalna, nazwałem ją brązowo-czerwoną, bo tam pojechali brązowi ludzie, czyli faszyści i czerwoni ludzie, czyli komuniści walcząc z jednej czy drugiej strony. Dołączali nie tylko do strony ukraińskiej, ale też rosyjskiej. Byli gotowi strzelać do siebie, pomimo, że na Zachodzie do niedawna byli towarzyszmy, byli w tych samych strukturach partyjnych i sieciach kontaktów.

– W 2022 r. dołączają do wojny „zafrapowani obywatele świata”, którzy widzą co się dzieje 24 lutego i to są różni ludzie, o różnych poglądach, zachowaniach czy przeszłości, ale ich motywuje takie humanitarne poczucie tego, że coś się źle dzieje.

– Ochotnicy bardzo często odgrywają wiele ról. Poruszają się po Ukrainie, nie tylko zmieniają oddziały, ale taki człowiek może też pojechać do domu i pozbierać pieniądze, porozmawiać z jakimś ważnym oficjelem w swoim kraju i oni faktycznie to robią.

– Ci ludzie nie różnią się od wszystkich innym zagranicznych bojowników przeszłości, czyli idealistycznie motywowanych. Natomiast mających pewne osobiste czynniki, które bezpośrednio wpłynęły na to, że pojechali. To też ludzie, którzy są przyzwyczajeni do życia na takich obrotach i tego szukają, byli wojskowi, czy weterani.

– Ochotnicy są na Ukrainie w trzech rolach. Jest grupa walczących, o której mówi się najwięcej, ale jest też wielka grupa ludzi, którzy zajmują się pomocą humanitarną i to jest tak naprawdę jakościowo i ilościowo większa grupa. Trzecia grupa to ludzie, którzy trenują jednostki ukraińskie na tyłach. Te trzy środowiska się przenikają.

Kim są cudzoziemcy walczący na Ukrainie? Jak dużo ich jest i jaką rolę odgrywają? Czy Ci ludzie, którzy dotarli po 24.02 to tacy sami ludzie jak Ci, którzy dołączyli w 2014 roku? Jacy to są ludzie? Ilu ich tam jest? Jak działa Legion Gruziński?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.