04.04.2022

Czekają nas ciężkie walki o Donbas – gen. Waldemar Skrzypczak

- Sytuacja wojenna się bardzo zmieniła, jest to wynik przejścia armii ukraińskiej z działań obronnych do zaczepnych na kilku wybranych kierunkach, a ze strony Rosjan skupienie się na kierunku donbaskim. Ukraińcy wykonali tam silny kontratak, dzięki czemu Rosjanom jak na razie nie udało się ich otoczyć. W kotle donbaskim odbywa się decydująca bitwa.W Układzie Otwartym podsumowuje w rozmowie z gen. Waldemarem Skrzypczakiem stan sytuacji na froncie.

– Od tygodnia Rosjanie ściągają siły z innych kierunków na łuk donbaski. Obecny potencjał rosyjski nie pozwala na rozbicie Ukraińców na tym obszarze. Celem Rosjan jest otoczenie i likwidacja wojsk ukraińskich w łuku donbaskim – mówi gen. Skrzypczak

– Mariupol nadal się broni, Rosjanie zmniejszyli nacisk na zajęcie tego miasta, z uwagi że część wojsk okrążających potrzebują na kierunku donbaskim. Te siły które zostały blokują Mariupol, okładają ogniem artylerii, ale nie szturmują. Miasto się broni i będzie bronić dalej – uważa generał.

Mija piąty tydzień najgroźniejszego konfliktu od czasu drugiej wojny światowej. O tym czy Ukraina może zablokować przemieszczanie się wojsk rosyjskich, czy i kiedy Brytyjczycy dostarczą broń wojskom ukraińskim, dlaczego Rosjanie skupili się na kierunku donbaskim, co dzieje się w okolicy Kijowa  – o tym wszystkim w rozmowie z gen. Skrzypczakiem w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.