10.02.2023

Czekając na rosyjska ofensywę. Jaki jest rozkład sił?

W każdej chwili może zacząć się nowa rosyjska ofensywa. Tak wynika z analiz dostarczanych przez ośrodki analityczne i służby wywiadowcze. Jaki jest zasób sił po obu stronach? Ile mają sprzętu Rosjanie, ilu ludzi i jakie zasoby mają dziś Ukraińcy? O tym, ile sił mają obie strony przed zapowiadanym atakiem armii Putina opowiada Anna Maria Dyner, analityczka PISM.

– O ofensywie decydują dwie rzeczy. Pierwsza to warunki pogodowe, zmroziło wschodnią Ukrainę, więc zaczęły się robić warunki do tego, żeby używać ciężkiego sprzętu. Druga, to o czym mówiło się od jakiegoś czasu, że Rosja będzie chciała uprzedzić działania kontrofensywne Ukrainy.

– Widzimy, że Rosjanie bardzo mocno skoncentrowali się na produkcji zbrojeniowej. Dość dużo mówi się też o sprowadzaniu kolejnych bezzałogowców, np. irańskich, które są niestety zabójczo skuteczne.

– Zdecydowanie ukraiński potencjał jest mniejszy od rosyjskiego, tylko trudno oszacować o ile. Ukraina zablokowała informację dotyczącą strat własnych. Jeśli chodzi o liczby, to możemy stwierdzić, że stracili wszystko albo prawie wszystko to, czym dysponowali 23 lutego 2022 r.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.