24.11.2023

Czy Finlandia jest gotowa na wojnę hybrydową z Rosją?

- Obserwujemy praktycznie identyczne zjawisko, z udziałem tych samych grup migrantów, co na granicy polsko-białoruskiej. Wyraźnie widać, że są oni bardzo zdeterminowani, aby forsować granicę, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że prace nad budową muru po stronie fińskiej, które były ogłoszone już rok temu, są na początkowym etapie– mówi Mateusz Gibała.

– Finlandia ma bardzo długą granicę z Rosją, więc teraz ma miejsce szybkie tworzenie tymczasowego muru, który jednak będzie musiał być mocno zabezpieczany. Siły obronne są wezwane do działania, a w przypadku dalszego pogorszenia sytuacji, przewiduje się mobilizację rezerwistów do ochrony granicy. Wszystko wygląda na to, że sytuacja się pogorszy – przewiduje.

– Straż Graniczna regularnie informuje społeczeństwo o aktualnej sytuacji na granicy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Pomimo trudności, Straż Graniczna skutecznie przeciwdziała obecnej sytuacji, ale z pewnością nie można oczekiwać jej rozwiązania w ciągu jednego tygodnia. Rosja nadal będzie starała się wpływać na pogorszenie sytuacji, zwłaszcza poprzez szerzenie dezinformacji. Prorosyjskie media w Finlandii rozpowszechniają prowokacyjne komunikaty, sugerując na przykład, że kraj otwarty na tolerancję, jakim jest Finlandia, nie chce przyjmować ludzi do pracy – zaznacza Mateusz Gibała.

Co się dzieje na granicy fińsko-rosyjskiej? Czy Rosja rozpoczęła atak hybrydowy na Finlandię? Czego możemy się spodziewać ze strony Rosji? Jak Finlandia może zareagować? Jak wygląda przekraczanie granicy przez migrantów? Jak funkcjonuje fińska armia i jakie ma zdolności? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.