Czy Putin może zaatakować Litwę? Czy przesmyk suwalski jest zagrożony? – Wojciech Lorenz, PiSM
Litwa zablokowała transport dóbr do Kaliningradu, co spotkało się z bardzo ostrą reakcją Rosji. Ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Wojciech Lorenz analizuje czy Rosji opłaca się zaatakować któreś z państw bałtyckich i jaka powinna być odpowiedź NATO na groźby Kremla.
– Litwini wdrażają tylko unijne sankcje. Nie jest to ich jednostronna decyzja. Sankcje obejmują towarów żelaznych, materiałów budowlanych, ropy i gazu oraz nowych technologii. Reakcja Rosji jest tak jak zawsze. Tam gdzie może eskalować konflikt ukraiński w szerszy konflikt to to robi – opowiada Lorenz. – Rosja zawsze jednak bacznie obserwuje reakcje Zachodu – dodaje.
– Uważam, że zagrożenia dla NATO i państw granicznych w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę wzrosły. Istnieje ryzyko bezpośredniej konfrontacji między Rosją a Sojuszem. To nie ulega wątpliwości. Absolutnie nie wykluczam żadnego scenariusza. Natomiast trzeba byłoby policzyć jakie zyski i straty wynikałyby dla Rosji z takiego działania – mówi Lorenz. – Rosja domaga się militarnej strefy buforowej. To jest jej cel strategiczny – dodaje.
– Na szczycie NATO będziemy mieli przejście koncepcyjne. To już nie będzie odstraszanie oparte na zasadzie detonatora do odstraszania na zasadzie obrony. Będzie sygnał, że tych sił NATO w Europie jest coraz więcej. Mamy już decyzję, że będzie więcej batalionowych grup bojowych. Polska chce, że to był poziom brygad. Należy pokazać Rosji, że nie obowiązują nas dotychczasowe ustalenia – uważa Lorenz.
Czy Rosja zaatakuje Litwę? Czy przesmyk suwalski jest najniebezpieczniejszym miejscem na świecie ? Dlaczego Rosja nie atakuje konwojów z dostawami broni na Ukrainę? Jakie są słabości państw bałtyckich? Czy przesmyk suwalski zostanie wzmocniony? Jakich decyzji można spodziewać się na szczycie NATO?
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.