19.01.2023

Czy służby będą czytać nasze czaty i maile?

Czy Państwo będzie mogło nas bardziej inwigilować? Czy będzie miało dostęp do historii naszych czatów w różnych komunikatorach czy tylko do tego kto się loguje za pośrednictwem danego komunikatora? Krzysztof Dyki, prezes ComCERT z grupy Asseco mówi zmianach zapisów ustawy "Prawo komunikacji elektronicznej", nad którymi obecnie pracuje parlament

– Jeśli chodzi o historie czatów bez względu na to, o który komunikator chodzi, to już dzisiaj państwo posiada instrumenty, dzięki którym może je zdobyć. Może prosić o historię odpowiednie podmioty, odrębną kwestią jest skuteczność tych próśb.

– Podmioty zobowiązane są opisane bardzo szeroko, nie są dokładnie zdefiniowane. Być może rząd wychodzi z założenia, że to będą również producenci oprogramowania i wtedy może sięgnąć po te same dane, po które sięga teraz. Więcej podmiotów będzie musiało udostępnić informacje, ale to nie zmieni problematyki krajowych służb specjalnych.

– W tych zmianach nie ma żadnych inwigilacyjnych instrumentów. Skala inwigilacji zarówno komputera, który masz przed sobą, producenta jego oprogramowania i podzespołów sprzętowych, jak i smartfona, którego masz obok jest nieporównywalnie większa niż całe prawo telekomunikacyjne wraz z procedowanymi zmianami.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.