02.09.2022

Czy Ukraina jest już państwem NATO-wskim? Jak walczą Ukraińcy z rosyjską armią?

Ukraina nie jest w NATO i pewnie nieprędko formalnie stanie się państwem natowskim. Jednak coraz bardziej zaczyna walczyć i wyglądać jak państwo i armia, która jest członkiem NATO. O tym jak walczą Ukraińcy, czym walczą, jak sobie dają radę i w jaki sposób tak dzielnie stawiają opór dużo silniejszej i większej armii rozmawiają Marek Budzisz ze StrategyFuture.

– Ukraina już nie tylko się broni, ale przejmuje inicjatywę strategiczną. Jest w stanie wymusić na Rosjanach pewne działania, które skutecznie wzmacniają potencjał obronny strony ukraińskiej. Dzięki temu myślenie o Ukrainie zaczyna podlegać rewizji.

Współczesna wojna to wyszukiwanie słabych stron przeciwnika. Robią to obie strony.

Zmieniło się podejście strategiczne. Z tym wiąże się tzw. ofensywa na Chersoń. To jest zabieg, który moim zdaniem miał na celu mówienie publicznie o tym, że ta ofensywa się zbliża. Mogło chodzić o to, żeby Rosjanie przerzucili część swoich sił z najbardziej atakowanego kierunku donieckiego na chersońszczyznę. Po to, żeby intensywność walk w Donbasie spadła, co nastąpiło, stwierdza ekspert.

– Gdyby strona ukraińska zmusiła Rosjan do ewakuowania prawego brzegu Dniepru to odniosłaby sukces polityczny i wojskowy. Udowodniłaby również Rosjanom, że jest w stanie wojskowo zaprojektować taką kampanię, która spowoduje, że będą oni musieli opuścić okupowany teren. To jest strategia lisa, a nie niedźwiedzia.

Po rozmowach w Stamule w mediach ukraińskich pojawiło się kilka wypowiedzi, że Rosjanie po raz pierwszy zaczęli wysyłać sygnały, że chcą poważnie rozmawiać.

– Sojusznicy nie dostarczają Ukrainie wystarczającej ilości sprzętu. Pojawiają się opinie, że od kwietnia wsparcie wojskowe dla Ukrainy państw europejskich ulega obniżeniu.

Jaka jest istota wojny XXI wieku? Co oznacza określenie „Twierdza Ukraina”? O co chodzi z poszukiwaniem asymetrii w wojnie?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.