11.08.2023

Czy Ukraińcy zmienili nastawienie do Polski?

- Na poziomie relacji międzyludzkich jest bardzo dużo miłych gestów. Polaków nie zatrzymują na block postach jeżeli nie mają powodu. [...] Ostatnie napięcia między naszymi krajami to nie jest w ogóle temat do rozmów w Ukrainie - mówi Mateusz Lachowski, korespondent wojenny.

– Media napisały może dwa artykuły na ten temat ale w rzeczywistości to są dla nich kwestie drugorzędne w obliczu trwającej ofensywy czy negocjacji. Ten temat jest naprawdę bardzo odległy – twierdzi.

– Warto również zaznaczyć, że premier Szmyhal nie cieszy się dużym poparciem w społeczeństwie i nie uważany jest za męża stanu. Nie sposób porównać do prezydenta Zełenskiego. Kluczowym aspektem jest fakt, że premier Szmyhal ma znaczące powiązania z ukraińską oligarchią. Był w relacjach z Achmetowem, najzamożniejszym Ukraińcem, znali się i lubili. Achmetow ma interes w handlu zbożem, co stałoby się jeszcze bardziej opłacalne w przypadku otwarcia rynku europejskiego. Taka sytuacja pozwoliłaby oligarchom osiągnąć znaczne zyski, szczególnie w okresie konfliktu, kiedy wiele ich przedsiębiorstw bardzo ucierpiało – zauważa.

Co mówią Ukraińcy o Polakach? Czy zmieniło się ich nastawienie? Czy na Ukrainie wciąż jest chęć zbliżania z Polską? Co piszą media o napięciach? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.