14.05.2024

Czy Unia Europejska radzi sobie z najważniejszymi problemami?

- Testów tego, że próba zjednoczenia Europy pozostaje czysto teoretyczna jest bardzo wiele. Na przykład wizyta Xi Jinpinga we Francji, gdzie został przyjęty z wszelkimi honorami przez prezydenta Macrona. Podobnie postąpił kilka tygodni wcześniej kanclerz Olaf Scholz, podróżując do Chin z dużą grupą biznesmenów – mówi Jędrzej Bielecki, dziennikarz Rzeczpospolita.

– Powołanie nowej komisji, instytucji lub komisarza samo w sobie nie przyniesie żadnych korzyści. Musimy po prostu realnie działać wspólnie, ponieważ na koniec dnia nawet nowa instytucja ma ograniczony wpływ, jeśli państwa członkowskie będą ignorować zalecenia. Konieczne jest opracowanie wspólnej strategii działania w konkretnych sprawach uważa Kacper Kita, Nowy Ład.

– Nie byłbym aż takim pesymistą. Wydaje mi się, że w niektórych kwestiach postępujemy naprzód, szczególnie jeśli chodzi o nasze podejście do Rosji. Obecnie wyraźnie widać większe społeczne poparcie dla zwiększonych wydatków na obronność niż kilka lat temu. Dzisiaj Macron i Le Pen nawzajem oskarżają się o to, kto jest zbyt mało antyrosyjski w niektórych sprawach. Sytuacja, w której Le Pen zarzuca prezydentowi, że nie zamroził majątków rosyjskich oligarchów z trybuny Zgromadzenia Narodowego 3 lata temu byłaby kompletnie nie do pomyślenia – zaznacza Kacper Kita.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.