26.05.2022

Czy Zachód może wygrać wojnę? Czy Rosja jest tak słaba jak nam się wydaje? – Anna Maria Dyner

- To nie jest tak , że świat zachodni nie może wojny z Rosją wygrać. Zachód musi być zjednoczony i nie może rządzić się partykularnymi interesami. Na koniec musi chcieć pokazać swoją siłę Rosji. Anna Maria Dyner, ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych analizuje podejście Zachodu do wojny. Rozmówcy omawiają głosy specjalistów do spraw bezpieczeństwa z całego świata, które padły podczas warszawskiej konferencji PISM Strategic ARK.

– Pomijając komponent nuklearny państwa zachodnie są wojskowo silniejsze niż Rosja. Gospodarczo Unia Europejska jest silniejszym organizmem. Pytaniem dnia jest czy Zachód postawi sobie za cel wygraną i jak duże straty jest ponieść – mówi Anna Maria Dyner. – Trzeba sobie uczciwie powiedzieć: straty gospodarcze będą. Do tego wszystkiego potrzebna jest determinacja – dodaje.

– Niektórzy jeszcze ciągle łapią się w paradygmacie, że może trzeba Rosję ugłaskać, że może trzeba było Rosję bardziej słuchać, że polityka ustępstw będzie działać – uważa ekspertka PISM. Przemiany w Rosji leżą w naszym interesie. Demokratyzacja to jest coś czego byśmy oczekiwali i chcieli. Polityka prowadzenia sankcji może kiedyś do tego doprowadzić. Warunkiem jest skuteczne jej prowadzenie – mówi Dyner.

– Nie zgadzam się z tym, co mówi Kofman, że ofensywa w Donbasie będzie ostatnią z jaką mamy do czynienia. Rosja ma zdolność do odtwarzania swojego potencjału. Ukraina tej zdolności nie ma. Walczy dzięki temu, że otrzymała dostawy od całego, wolnego świata – uważa ekspertka.

Czy Zachód ma odwagę by wygrać wojnę ? Czy Zachód jest naprawdę zjednoczony? Czy Rosja jest już tak słaba jak nam się czasem wydaje? Czy polityka ruskiego miru oznaczała próbę odbudowy imperium? Czy Europa jest graczem czy jest ogrywana? Czy wejście Ukrainy do UE jest w interesie Niemiec i Francji? O tym wszystkim w rozmowie z Anną Marią Dyner w Układzie Otwartym

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.