09.05.2022

Defilada 9 maja to nie będzie parada zwycięstwa ale kondukt żałobny – gen. Waldemar Skrzypczak

- Defilada 9 maja to nie będzie parada zwycięstwa to kondukt żałobny, który będzie oddawał pamięć poległym na polach Ukrainy. Nie wyobrażam sobie, żeby dowódcy rosyjscy stojąc przy Putinie i się cieszyli z tego marszu. Oni mają wiedze jakie straty poniosła armia rosyjska. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak podsumuje w rozmowie w Układzie Otwartym sytuację na froncie. Igor Janke jest na krótkim urlopie. W jego zastępstwie rozmowę z generałem Waldemarem Skrzypczakiem przeprowadził Igor Belczewski.

– Działania operacyjne toczą się w trzech obszarach: łuku donbaskim, kierunku północnym oraz na północ od Chersonia. Postępy Rosjan na łuku donbaskim są niewielkie, 2-3 km na dobę. Ukraińcy bronią się w miejscowościach, każda jest twierdzą. Szans na okrążenie Ukraińców nie widać. Na kierunku północnym Ukraińcy prowadzą ofensywę i jest ona skuteczniejsza niż rosyjska w Donbasie. Na północ od Chersonia Rosjanie próbują nacierać, a Ukraińcy kontratakują. Na stepach dochodzi do bojów spotkaniowych – opowiada gen. Skrzypczak. – Jeśli chodzi o Mołdawię i Naddniestrze to tam zagrożenia nie ma. Potencjał rosyjski, który jest tam zgromadzony nie zagrozi ani Ukrainie, ani Mołdawii – dodaje.

– Osobiście nie wierzę w to, że gen. Gierasimow został ranny. Na pewno stworzono takie warunki jego pobytu na froncie, żeby pozostał niezagrożony. To są spekulacje i oczekiwania niż stan faktyczny – uważa gen. Skrzypczak. – Sądzę, że na polach Ukrainy poległo kilku generałów. Jest zgodne z ich tradycją, że pojawiają się blisko pierwszej linii. Nie jestem w stanie powiedzieć ilu, bo nie ma potwierdzonych informacji – dodaje.

– Ukraińcy prosili Zachód o czołgi. Dostali je od Polski. Oni mieli załogi przygotowane, bo to jest ta sama rodzina czołgów T-72, które posiadają. Z ich obsługą nie mają najmniejszego problemu. Nie muszą się szkolić. Można powiedzieć po wojskowemu: z marszu wsiadają na czołgi i jadą na front – mówi generał.

Co działo się w kolejnym tygodniu walk na Ukrainie? Czy wywiad amerykański zwiększył zaangażowanie na terenie Ukrainy? Jakie znaczenie dla frontu ma Mariupol? Jaki sprzęt z Zachodu dostało wojsko ukraińskie? Jakie są rosyjskie straty? O  tym wszystkim w rozmowie z gen. Skrzypczakiem w Układzie Otwartym.

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.