11.01.2023

Dlaczego ciągle umiera tak wielu Polaków? Czy polskie państwo gardzi zdrowiem?

Polska jest w czołówce krajów gardzących zdrowiem. Dlaczego ciągle jesteśmy tak daleko we wszystkich rankingach? O stanie naszej opieki zdrowotnej Klara Klinger, dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej

– Ten raport mnie zszokował, ponieważ zobaczyliśmy, gdzie plasujemy się na tle całej Unii Europejskiej. To, że my sobie mówimy, że jest bardzo dużo pieniędzy na zdrowie i że zdrowie jest priorytetem, to jak się ostatecznie okazuje jest źle, tak jak było zawsze.

– Jeżeli pytamy jaki jest stan zdrowia to jest fatalny, ponieważ jesteśmy wraz z Rumunią i Bułgarią w trójcy najgorszych państw. W naszym państwie np. 40 % chłopców 8 letnich ma albo otyłość, albo nadwagę.

– Ostatecznie pomimo tak słabej sytuacji, zwiększonej śmiertelności, osłabionego systemu i społeczeństwa po pandemii, to zamiast zwiększyć ilość pieniędzy, które są przeznaczone na dostęp do lekarzy zwiększono liczbę zadań nie zwiększając pieniędzy. Dołożono zadań za 13 miliardów przy budżecie 130 miliardów, czyli 10%.

-Trzeba budować strategię, która będzie trwała 20 lat. Zaczynamy teraz, mamy konsensus polityczny, idziemy, bo wiemy, że każdy wyłoży się na tym zdrowiu. O tyle powinno zależeć każdemu politykowi na zdrowiu, nigdy nie będzie tak, że zaspokoimy wszystkie potrzeby.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.