06.10.2023

Tomasz Wróblewski: Dlaczego Europa jest mniej innowacyjna od USA?

W pierwszej dziesiątce najbardziej innowacyjnych firm na świecie jest tylko jedna firma z Europy - jest nią Siemens, zajmując 10 pozycję. Natomiast w pięćdziesiątce znajduje się zaledwie 5 firm z UE. - Ta ilość regulacji, przeregulowań i przepisów powinna zacząć nas najbardziej niepokoić - mówi Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.

– Jestem członkiem Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli, a naszym cotygodniowym zadaniem jest wydawanie opinii na temat pomysłów Komisji Europejskiej, zanim staną się dyrektywami i trafią do Parlamentu Europejskiego. Ostatnio, w małej grupie pięciu państw, zajmowaliśmy się zmianami w prawie morskim. Wcześniej zapoznałem się z raportami dotyczącymi tego, jak Europa traci na znaczeniu w tych rankingach, podczas gdy przewozy morskie na świecie rosną, a Unia Europejska traci na konkurencyjności. Podczas naszych obrad zwrócono uwagę, że nasze prawo morskie nie uwzględnia pewnych istotnych aspektów europejskich, takich jak kwestie związane z LGBTQ, równość społeczną, rygorystyczne przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony klimatu oraz ochrony biosfery. Zszokowało mnie to, ponieważ jest to dziedzina, w której greckie statki mogą nawet jutro zmienić banderę na filipińską. Patrzymy, jak nasze statki przepływają przez nasze porty z naszymi towarami pod flagami filipińskimi, czy japońskimi – opowiada.

– Potrzeba wyrażania wysokich standardów i przekonywania o naszej przewadze w myśleniu o społeczeństwie oraz wartościach przekłada się na coraz liczniejsze i bardziej uciążliwe regulacje biznesowe. To właśnie dlatego wiele przedsiębiorstw, niezbyt długo zastanawiając się, zaczyna przenosić swoje siedziby do Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia Tomasz Wróblewski.

Dlaczego Europa nie ma swojego Amazona?Jak nie zostawać w tyle? Jak Polska może wykorzystać swoją szansę? Jak Polska może wykorzystać swoją szansę? Czym się różni protekcjonizm europejski od amerykańskiego? Jak wyglądają wspólnoty handlowe w Azji? Jak nie zostawać w tyle? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.