Dlaczego na wschodzie głosują na AFD?
- Spóźniona modernizacja i upodobnienie okazały się trudniejsze, niż się spodziewano. Oczekiwania zostały zawiedzione, a część społeczeństwa wschodnioniemieckiego poczuła się rozczarowana. To rozczarowanie jest wyczuwalne i słyszalne na każdym kroku – mówi Mateusz Falkowski, wicedyrektor Instytutu Pileckiego.
– Niemcy wschodnie relatywnie się wyludniają w stosunku do Niemiec zachodnich, które obecnie są wyraźnie bardziej zaludnione niż przed drugą wojną światową. Częściej wyjeżdżają kobiety, co sprawia, że wschodnie Niemcy są obecnie zdominowane przez mężczyzn. Socjologowie wskazują, że ten stan rzeczy sprzyja głosowaniu na AfD – uważa.
– Większość ważnych osób w sferze publicznej oraz instytucji to ludzie i organizacje z zachodnich Niemiec. Mają oni w rękach tytuły medialne i możliwość wpływu. Są na stanowiskach i w miejscach systemu, które dają im poczucie sprawczości. Większość wpływowych gazet jest zarządzana i pisana na Zachodzie. Nawet jeśli redakcje znajdują się na wschodzie, wielu autorów to osoby wychowane na zachodzie – dodaje.
Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.