20.02.2023

Dlaczego Polska zamknęła przejście z Białorusią? Jak Ukraina traktuje Białoruś?

Dlaczego polskie władze zamknęły przejście graniczne w Bobrownikach? Na ile to środek dolegliwy dla reżimu Łukaszenki? Jakie mamy narzędzia oddziaływania na reżim Łukaszenki? Jak wyglądają dziś relacje miedzy Ukrainą a Białorusią? O polityce Ukrainy wobec Białorusi, zarówno wobec Aleksandra Łukaszenki, jak i Swiatłany Cichanouskiej oraz polityce Warszawy wobec Mińska opowiada Marek Budzisz ekspert Strategy & Future

– Wydaje się, że polski rząd uznał iż musi w jakiś sposób odpowiedzieć na skandaliczny wyrok wydany przez sąd na Białorusi w sprawie Andrzeja Poczobuta, który został skazany na karę więzienia. Dlaczego akurat zamknięto przejście graniczne? Wydaje się, że to pokazuje pewne ograniczenia naszej polityki wobec Białorusi, że zostało nam już niewiele narzędzi, których możemy użyć. W związku z tym, to co można zrobić szybko i to co może być bolesne dla drugiej strony to tego rodzaju działanie.

– Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że ambasada ukraińska nadal funkcjonuje w Białorusi. Strona ukraińska uważa, że to jest pewna wartość. Oni nie legitymizują Łukaszenki, nie uznali jego prezydentury, natomiast między nieuznaniem prezydentury a całkowitym zerwaniem kontaktów jest jeszcze jakaś przestrzeń. Ukraińcy starają się tę przestrzeń wykorzystać, ale też szukają innego narzędzia.

– Rosjanie mogą chcieć w sytuacji kiedy będą przegrywać wojnę chcieć rekompensować sobie te straty np. na Białorusi, tym bardziej, że Białoruś w rosyjskiej geografii bezpieczeństwa jest państwem ważniejszym niż Ukraina.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.