19.10.2023

Dlaczego prawica traci władzę? Polska po wyborach

- Najbardziej prozaicznym powodem utraty władzy przez PiS, stwierdzonym na podstawie badań opinii publicznej, był wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący kwestii aborcji. Partia PiS nie była już w stanie odwrócić tego trendu. Oczywiście, były też inne przyczyny, jednak to wydarzenie było źródłem emocji podtrzymujących sprzeciw wśród tych osób, które nie były zdecydowane na konkretną partię - mówi Tomasz Sawczuk, Kultura Liberalna.

– Jeśli przyjrzymy się wynikom sondaży z ostatnich czterech lat, to rok 2020 był wyraźnym okresem spadku poparcia. Warto zaznaczyć, że nie tylko kwestia aborcji była powodem, dla którego ludzie wychodzili na ulice. Ten okres był zapętleniem protestów, które były skierowane zarówno przeciwko pandemii, jak i innym sprawom. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego stanowił jedynie iskrę, która zapaliła ten ogień. Wówczas PiS stracił prawie 10% poparcia, którego już nigdy nie udało mu się odzyskać – twierdzi prezes Klubu Jagiellońskiego.

– Kwestia aborcji wywołała dużo emocji i stała się wspólnym motywem w trakcie kampanii wyborczej. Wokół tego tematu skupiły się różne partie, próbując zdobyć poparcie wyborców. Konfederacja i Trzecia Droga podkreślały ograniczenia wolności i opresyjny charakter władzy, zarówno dla przedsiębiorców, jak i obywateli. Z kolei lewica wyrażała obawy o ograniczenie praw kobiet. Koalicja Obywatelska wykorzystała tę emocjonalną kwestię, organizując marsze i budując swoją kampanię w oparciu o te same emocje – uważa Tomasz Sawczuk.

Dlaczego Zjednoczona Prawica przegrała? Co się teraz stanie z PiSem? Co może się zmienić w Polsce po wyborach? Jakie są nadzieje i obawy związane z nowym rządem? Jak mogą wyglądać relacje z Niemcami i Ukrainą? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.