06.02.2023

Dlaczego Zełenski broni Saakaszwilego? Polityka Gruzji wobec Rosji i Ukrainy

Co dzieje się z byłym prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim? Dlaczego prezydent Ukrainy wystąpił w jego obronie? O brutalnej gruzińskiej polityce, stosunku tego państwa do Rosji i Zachodu opowiada Wojciech Górecki, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich i znawca Kaukazu.

– Do końca nie wiemy w jakim stanie zdrowia jest Micheil Saakaszwili, zdjęcia, które udostępnił prezydent Zełenski rzeczywiście budzą grozę, to jest cień człowieka. Natomiast uważam, że gdyby rzeczywiście jego stan był tak krytyczny, to władze gruzińskie mimo całej niechęci zgodziłyby się na jego leczenie za granicą, o co od wielu miesięcy apeluje obrona.

– Apel Zełenskiego odczytywałbym w ten sposób, że z jednej strony jest to chęć pomocy ważnemu obywatelowi ukraińskiemu, politykowi, ale też jest to okazja, żeby dać „prztyczka” obecnym gruzińskim władzom.

– Polityka Gruzji deklaruje kierunek zachodni, ale to jest forma coraz mniej wypełniona konkretną treścią. Już od paru lat rozdźwięk pomiędzy Gruzją i Zachodem rośnie. Ważne jednak też jest to, że ten deklarowany cel jest jeden i to jest eurointegracja i w tym trzeba Gruzję wspierać.

– Poparcie dla członkostwa Gruzji w Unii Europejskiej i NATO jest stałe i to jest 70-80%. To jest bardzo dużo i świadczy o tym, że jest to bardzo prozachodnie społeczeństwo. Natomiast z drugiej strony to bardzo konserwatywne społeczeństwo.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.