04.09.2023

Do kogo należy Krym?

- Krym nie zajmuje dla Ukraińców tak istotnego miejsca jak Lwów, Kijów, Charków czy Odessa. Historycznie rzecz biorąc, Ukraińcy nigdy nie stanowili tam większości. Niemniej jednak, dla ogromnej liczby Ukraińców, wyłączając najmłodsze pokolenie, Krym ma szczególne znaczenie z racji osobistych wspomnień. Prawie każdy Ukrainiec spędzał tam wakacje - mówi Łukasz Adamski, historyk i wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

Łukasz Adamski podkreśla, że dla Ukraińców Krym ma również znaczenie strategiczne. Kontrola nad Krymem oznacza panowanie nad znaczną częścią obszaru Morza Czarnego. Jeśli, jego zdaniem, Rosja nie wycofania się z tego regionu, Ukraina będzie od południa stale zagrożona.

– Zaryzykowałbym tezę, że Krym ma dla Ukraińców większe znaczenie niż Donbas. Warto również zaznaczyć, że na Krym wojna nie dotarła. Zarówno w 2014 roku, jak i obecnie, brak regularnych działań wojennych na tym obszarze. Owszem, mogą tam zdarzać się incydenty, lecz nie toczą się tam ciągłe starcia. W związku z tym mieszkańcy Krymu znacznie rzadziej posyłali swoich synów czy mężów do rosyjskiej armii. Natomiast w Donbasie cały obszar jest objęty działaniami wojennymi. Lokalni bojownicy z DNR rekrutują do wojska każdego, kogo mogą. W efekcie ogromna liczba mieszkańców Donbasu nabiera doświadczenia w starciach z ukraińskim wojskiem, co utrudnia perspektywę wewnętrznego pojednania w tym regionie – uważa.

Gdzie sięga historia Krymu? Jak wyglądał Chanat Krymski za Katarzyny II? Czym był Krym dla rosyjskich elit? Kiedy nastąpiło przebudzenie narodowe Tatarów? Dokąd przesiedlano Tatarów? Jak Krym znalazł się na Ukrainie? Czy Ukraińcy czują, że Krym jest dla nich ważny? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.