10.08.2023

Donald Trump rośnie w siłę. Co go wzmacnia?

- Wraz z narastającą liczbą zarzutów, poparcie dla Trumpa rośnie. Pewna grupa elektoratu zaczyna się cementować wokół Trumpa. Prawdopodobnie wpływ na to ma również fakt, że pozostali kandydaci z ramienia Partii Republikańskiej mają trudności w budowaniu swojego poparcia. Możliwe, że wynika to z faktu, iż uwaga skupia się głównie na Trumpie, a wyborcy republikańscy nie wykazują większego zainteresowania innymi kandydatami - mówi Mateusz Piotrowski, PISM.

Ekspert PISM ocenia, że DeSantis przespał swój dobry moment. Jego zdaniem luty i marzec to był dobry moment na wykorzystanie poparcia społecznego. Natomiast DeSantis ogłosił swoją kandydaturę w maju, kiedy w sondażach poparcie dla niego malało, a dla Trumpa cały czas rosło.

– Donald Trump zbiera najwięcej pieniędzy na kampanię ze wszystkich kandydatów. Z ostatnich raportów finansowych kampanii wynika, że najważniejszym wydatkiem w ramach tej kampanii jest opieka prawna dla jednej z organizacji politycznych, której członkowie skupiają się wokół sztabu wyborczego i zajmują się gromadzeniem funduszy. To zaskakujące, że to właśnie koszty związane z obsługą prawną Trumpa oraz jego doradców stanowią największą część budżetu kampanii, a nie na przykład promocja w mediach społecznościowych czy organizowanie wieców – zauważa.

– Pod koniec lipca New York Times przeprowadził pierwszy sondaż, który skoncentrował się na porównaniu szans Donalda Trumpa i Joe Bidena. Obydwaj kandydaci zdobyli identyczną, 43-procentową liczbę głosów. Obecnie idą łeb w łeb. Warto zaznaczyć, że Joe Biden nie cieszy się wyjątkowym poparciem jako prezydent, a dla pewnej części elektoratu Donald Trump nie wydaje się być gorszą alternatywą – twierdzi gość Układu Otwartego.

Czy prokuratura pomaga Donaldowi Trumpowi? Na ile zarzuty wobec Donalda Trumpa mają charakter kryminalny, a na ile polityczny? Jak wybiera się ławników? Czy pozostali kandydaci partii republikańskiej mają szansę? Czy Trump ma szansę z Bidenem? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.