18.06.2023

Francja zmienia stanowisko wobec NATO i Europy Środkowej

- Macron stanął przed dylematem: albo zostanie osobą bez znaczenia, albo zaakceptuje kluczową rolę Stanów Zjednoczonych i będzie dążył do wspólnego kształtowania Europy - mówi Jędrzej Bielecki, dziennikarz Rzeczpospolitej.

– Okazało się, że gdyby nie zaangażowanie Ameryki i prezydenta Bidena, dzisiaj nie byłoby mowy o Ukrainie, nie istniałaby żadna realna możliwość obrony tego kraju. To właśnie Ameryka, stopniowo, uruchomiła program wsparcia dla Ukraińców. Postawa prezydenta Macrona wynika również z tego, że Niemcy – główny partner Francji w Europie, ściśle koordynują swoją politykę nie z Francją, a z USA. Symbolem była decyzja o przekazaniu czołgów Leopard. Niemcy podjęły ją dopiero wtedy kiedy Stany Zjednoczone przekazały czołgi Abrams. Niemcy nie chciały same narażać się na ewentualną zemstę Rosji – twierdzi.

Jędrzej Bielecki uważa, że Macron doszedł do prostego wniosku: jeśli nie wejdzie na ten statek i nie dołączy do poparcia dla poszerzenia Unii Europejskiej oraz NATO, po prostu stanie się osobą bez znaczenia.

Gość Igora Janke podkreśla, że Polska stoi teraz przed wyzwaniem. Jego zdaniem, jeśli Macron dołączy, będzie miał możliwość kształtowania tego procesu. Kluczowe pytanie brzmi, czy będzie to miało korzystny wpływ na Polskę. Oraz czy Polska posiada wystarczającą zdolność koalicyjną zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i NATO, aby odwrócić tę francuską koncepcję. To, według dziennikarza Rzeczpospolitej, stanowi poważne wyzwanie dla Polski.

– On zdał sobie sprawę, że nie ma już tej polityki sąsiedztwa, gdzie kraje takie jak Mołdawia, Ukraina, Gruzja czy Armenia mogą stanowić szarą strefę między Zachodem a Rosją. Po rosyjskiej inwazji ta koncepcja przestała istnieć. Pozostały tylko Zachód i Imperium Rosyjskie – stwierdza.

W co gra prezydent Francji? Jaką wizję na Europę ma dzisiaj Macron? Co z ideą europejskiej autonomii? Skąd wzrost sympatii Macrona wobec Europy Środkowej-Wschodniej? Czy Macron może przedstawić konkretny plan włączenia Ukrainy do NATO? Jak wyglądają relacje francusko-niemieckie? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.