05.08.2022

Fronty na Ukrainie – nadciąga burza? – Anna Maria Dyner

- Trudno jest określić, w jakim momencie wojny jesteśmy. Niektórzy mówią, że była pauza taktyczna, szczególnie od początku lipca, kiedy front nie przeniósł się za specjalnie w żadną stronę. Rosjanie atakowali, Ukraińcy odbijali czy przeprowadzali kontruderzenia na kierunku chersońskim. Nie jest wykluczone, że wkrótce czeka nas intensyfikacja walk. Pytanie, gdzie ta burza przyjdzie? - Anna Maria Dyner z Ośrodka Studiów Wschodnich analizuje stan armii rosyjskiej i ukraińskiej.

– Rosjanie część sił, które walczyły na wschodzie, przegrupowują w kierunku chersońskim i zaporoskim. Mają zamiar wzmacniać swoje jednostki operujące w tym rejonie Ukrainy. Siły ukraińskie coraz lepiej sobie poczynały i istniały obawy, że Chersoń zostanie odbity – mówi Dyner. – To byłoby propagandową klęską dla Rosjan. Szczególnie dla ich społeczeństwa, które jest karmione informacjami o sukcesach na Ukrainie – dodaje.

– Rekrutacja do wojska rosyjskiego odbywa się w biedniejszych rejonach Rosji, zwłaszcza na dalekim wschodzie tego państwa. Dla tamtejszej ludności warunki i wysokość zarobków są atrakcyjne. Dla części europejskiej Rosji i w dużych miastach już nie. Rosjanie mają też problem z pozyskiwaniem specjalistów. Nikt specjalnie do wojny się nie rwie – opowiada ekspertka OSW. – Formalnie nikogo nie mogą zmusić do służby w wojsku – dodaje.

– Ukraińcy cały czas są mocno wspierani wywiadowczo przez USA. Stanom Zjednoczonym propagandowo nie zależy na tym, żeby jakikolwiek z systemów Himars został zniszczony. Ukraińcy mają ich mało, więc zależy im na tym, żeby je chronić. Dzięki temu Rosjanom nie udało się do tej pory ich zniszczyć. Działania rosyjskiej broni są nieprecyzyjne. Jeśli korzystają ze swojego systemu nawigacyjnego Glonass, to jest on niedoskonały, a różnice kilkudziesięciu metrów w naprowadzaniu są bardzo istotne – mówi Anna Maria Dyner.

Jakie zasoby ma jeszcze rosyjska armia? Czy Putin ma kogo i co wysyłać na front? Jakie znaczenie dla walk ma użycie Himarsów? Czy Ukraina dostanie ich więcej? Czy dostawy sprzętu dla Ukrainy są wystarczające? Jaka jest motywacja Ukraińców do walki? Czy zwiększy się liczba uchodźców z Ukrainy w Polsce? Co z ukraińską kontrofensywą na południowym froncie? O tym wszystkim w rozmowie z Anną Marią Dyner w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.