10.07.2023

Gen. Waldemar Skrzypczak: Kontrofensywa przyśpiesza!

- Do niedawna postępy w operacji wojskowej wynosiły 100-200 m w ciągu doby, a teraz są to kilometry. To niewątpliwie oznacza znaczący postęp w ukraińskich działaniach, którzy łamią i pokonują rosyjską obronę - mówi generał Waldemar Skrzypczak.

Generał ma nadzieję, że wkrótce Ukraińcy pokonają rubież w rejonie Popasnej i będą kontynuować dalsze powodzenia, docierając aż do Siewierskiego Dońca. Podtrzymuje on swoje wcześniejsze przewidywania, że bitwa na łuku donbaskim jest nieuchronna. Liczy na to, że armii ukraińskiej uda się rozbić część rosyjskich sił w tym obszarze.

– Równocześnie, Ukraińcy przeprowadzają ofensywę na południowym kierunku, skupiając główne wysiłki na odcinku Hulajpole-Berdiańsk. Analiza mapy wskazuje na istnienie korytarza pancernego, czyli pasa terenu bez przeszkód terenowych, który umożliwia swobodne działanie wojsk pancernych i zmechanizowanych. Wydaje się, że Ukraińcy dokładnie ocenili ten teren jako dogodny do rozwoju dalszego powodzenia. Jeśli uda im się przełamać tam obronę rosyjską, będą mogli przedrzeć się na głębsze tereny operacyjne w kierunku Berdiańska i osiągnąć strategiczny cel, jakim jest brzeg Morza Azowskiego – kontynuuje.

– Jeśli Ukraińcy będą koncentrować swoje wysiłki na tych dwóch kierunkach, mają realne szanse na sukces w rozbijaniu rosyjskiej armii. Rosjanie próbują zmniejszyć to zagrożenie, przesuwając swoje wojska w kierunku Bachmutu, ponieważ zdają sobie sprawę, że na wschód od Bachmutu nie mają umocnień obronnych. Jeśli Ukraińcy przejmą tę przestrzeń operacyjną, nikt już nie będzie w stanie ich zatrzymać. Będą kontynuować swoje natarcie w kierunku rzeki, niszcząc wszystko, co napotkają jeśli chodzi o wojska rosyjskie – twierdzi.

Co wydarzyło się w ciągu ostatniego tygodnia na froncie? Jaką część wojsk przygotowanych do kontrofensywy zaangażowali Ukraińcy do tej pory? Wysadzenie elektrowni jądrowej oznacza koniec wojny? Czy wśród rosyjskich żołnierzy widać oznaki chaosu? Co pokazał atak na Lwów? Czy w Polsce powinna być rozmieszczona broń jądrowa? Całość odcinka na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.