13.11.2023

Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie szykują ofensywę zimową

- Rosjanie zmniejszają swoją aktywność w zakresie uderzeń rakietowych w głębi Ukrainy. Jest to sygnał, że mogą się przygotowywać do masowych ataków, skierowanych przeciwko obiektom infrastruktury krytycznej, kluczowej dla funkcjonowania Ukrainy. Prawdopodobnie to uderzenie będzie połączone z ofensywą zimową na kierunku północno-wschodnim i wschodnim – mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

– Największym zagrożeniem dla Ukraińców staje się ofensywa zimowa rosyjskiej armii. W obecnej sytuacji Ukraina powinna skupić się nie tyle na poszukiwaniu szansy na przełom, co na przygotowaniu skutecznej, solidnej obrony na wszystkich frontach, zwłaszcza na kierunkach północno-wschodnim i wschodnim. Słowiańsk i Kramatorsk wydają się być potencjalnymi punktami uderzenia. Moim zdaniem, operacja zimowa ma na celu całkowite pozbawienie Ukrainy Donbasu – twierdzi.

– Odwody ukraińskie zostały znacznie osłabione na kierunku zaporowskim oraz w trakcie walk w obszarze Awdijiwki i Bahmutu. Z tego powodu dowództwo armii ukraińskiej prawdopodobnie skupi się teraz na organizacji obrony oraz na odbudowie rezerw, które będą mogły reagować na obszarach, gdzie ewentualnie Rosjanie przełamią ukraińskie linie obronne. Dodatkowo, Ukraińcy powinni przygotować się do skutecznej obrony przeciwlotniczej. Muszą także rozpocząć gromadzenie kolejnych odwodów, ponieważ wojna się przedłuża, a nie widać żadnych działań polityków zmierzających do zakończenia wojny – podkreśla gen. Skrzypczak.

Co dzieję się na frontach Ukrainy? Czy Rosjanie przygotowują zimową ofensywę? Gdzie Ukraińcy mają największe szanse? Jakie są największe zagrożenia dla Ukrainy? Czy wojna w Ukrainie to wojna straconych okazji? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.