06.10.2023

Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie szykują się do ofensywy?

- Wygląda na to, że Rosjanie przygotowują się do swojej kontrofensywy. Fakt, że gromadzą znaczne siły na kierunku charkowskim, sugeruje moim zdaniem, że mogą planować rozpoczęcie ataku - mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

– Pytanie brzmi: kiedy to nastąpi? Obecnie wydaje się, że Rosjanie podejmują działania mające na celu osłabienie armii ukraińskiej. Atakują odwody ukraińskiej armii oraz infrastrukturę logistyczną, stosując taktykę, którą wcześniej Ukraińcy wykorzystywali na Krymie. W mojej ocenie, te działania sugerują, że Rosjanie przygotowują się do ewentualnej kontrofensywy. To wyraźny sygnał dla Ukraińców, że muszą przegrupować część sił, które są formowane na kierunku północnym (charkowskim) w przypadku konieczności stawienia czoła zagrożeniu – mówi generał.

– Zaledwie miesiąc temu obronę na rzece Żerebiec tworzyły brygady Gwardii Narodowej, które nie były wówczas zaangażowane w intensywne walki ani nie doświadczały znaczących działań ze strony rosyjskiej. W rezultacie obrona ta nie była głównym priorytetem ukraińskiej armii. Jednakże, gdy Rosjanie skoncentrowali swoje siły w tym rejonie, przekroczyli rzekę i utworzyli przyczółek, Ukraina natychmiast przerzuciła część swoich strategicznych odwodów na ten kierunek, który nagle stał się kluczowy. Ten rozwój sytuacji może zagrażać kontrofensywie Ukrainy, ponieważ stwarza istotne zagrożenie właśnie z tego kierunku – twierdzi gość Układu Otwartego.

Co dzieje się na frontach? Czy Rosjanie planują swoją kontrofensywę? Czy Ukraińcy są przygotowani do obrony na kierunku północnym? Ile czasu od ogłoszenia mobilizacji żołnierze gotowi są do walki? Na ile skuteczne są ukraińskie działania na zapleczu? Czy Krym zdecyduje o przyszłości wojny?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.