29.10.2023

Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie zaatakują zimą?

- Rosjanie odtwarzają swoje siły operacyjne, które obecnie zbliżają się do linii frontu, z zamiarem uderzenia na Donbas od północy i od południa. Atak może nastąpić na początku zimy, kiedy mróz utwardzi teren, co stworzy dogodne warunki dla działań wojsk pancernych. Na miejscu Ukraińców tego bym się obawiał – mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

– Rosjanie zamierzają zimą rozpocząć ofensywę. Natomiast, moim zdaniem, Ukraińcy zamierzają przejść do strategicznej operacji obronnej. Chcą utrzymać te terytoria, które wielkim wysiłkiem odbili z rąk Rosjan, a jednocześnie odbudować swoje odwody. Ukraińcy mają bardzo ograniczone możliwości powoływania kolejnych grób żołnierzy do wojska. Jednocześnie tempo pomocy międzynarodowej spadło, a jest ona kluczowa dla Ukraińców – po pierwsze, aby prowadzić skuteczną obronę, a po drugie, aby odbudować nowe jednostki wojskowe. Moim zdaniem kumulacja wysiłków ze strony Zachodu i USA znacząco wpłynie na zdolność Ukraińców do prowadzenia obrony zimą oraz na ich potencjał do ewentualnej ofensywy na wiosnę przyszłego roku – podkreśla generał.

Co się dzieje na froncie? Czy masa na wojnie ma znaczenie? Jak wygląda sytuacja w rejonie Zaporoża? Jak obie strony przygotowują się do zimy? Czy Rosjanie zaatakują zimą? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.