02.10.2023

Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińcy szykują się do odbicia Krymu?

- Sytuacja na froncie jest, moim zdaniem, bardzo skomplikowana i trudna, zwłaszcza dla Ukraińców. To wynika głównie z faktu, że Rosjanie odzyskują swoje zdolności bojowe. Wydaje się, że od lutego tego roku Rosja kontynuuje proces mobilizacji, którego nigdy nie przerwała, i odbudowuje swoje siły zbrojne, zwłaszcza wojska lądowe - twierdzi gen. Waldemar Skrzypczak.

– Te oddziały są przede wszystkim przygotowane do działań ofensywnych, ale także do obrony. Jednak ich głównym celem jest przede wszystkim przeprowadzanie szturmów. Wydaje się, że te wnioski w dużej mierze wynikają z doświadczeń zdobytych podczas walk w rejonie Bachmutu, gdzie Rosjanie zdobyli wiedzę na temat taktyki armii ukraińskiej. W dużej mierze odpowiedzialni za przygotowanie tych jednostek byli wagnerowcy, którzy przekazali swoje doświadczenia w szkoleniu nowych sił w armii rosyjskiej. Wydaje się, że w rejonie Bachmutu, gdzie Rosjanie prowadzą kontratak, te formacje powoli docierają na front, choć można przypuszczać, że główna fala tych grup bojowych, przygotowanych od lutego, dotrze na front w pierwszej połowie października. Prawdopodobnie te wojska zostaną użyte do przeprowadzania operacji ofensywnych, a nie obronnych – mówi.

– W związku z efektywną obroną na południu, pojawia się ponownie koncepcja przeprowadzenia uderzenia od północy w kierunku Donbas, Słowiańska i Kramatorska. Obecnie Rosjanie skupiają się na tworzeniu warunków do przeprowadzenia tej operacji. Jednostki obecne na tym obszarze prowadzą działania, które mają na celu poprawienie swojej pozycji oraz stworzenie warunków umożliwiających rozpoczęcie operacji ofensywnej z tamtego kierunku, być może już wczesną jesień – ocenia gość Igora Janke.

Jak wygląda sytuacja w Górskim Karabachu? Co dzieje się na frontach? Czy armia ukraińska osłabiła zdolności artylerii rosyjskiej? Co dla Rosji oznaczają ukraińskie ataki na Krym? Czy Ukraińcy przygotowują się do odzyskania Krymu? Czy Ukraina unika poboru? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.