26.03.2024

Generał Waldemar Skrzypczak o rosyjskiej rakiecie w Polsce i ukraińskich atakach na rafinerie

- Cały wysiłek, który Putin włożył w tę wojnę, skupia się na przygotowaniu armii i wszystkiego, co służy walkom z Ukrainą. Głównym problemem, który obecnie, moim zdaniem, dotyka Rosjan, są kwestie wewnętrzne. Choć mają sytuację na froncie pod kontrolą, to problemy wewnętrzne i napięcia wokół granic odwracają uwagę Rosjan od wydarzeń na froncie – mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

Zdaniem gen. Skrzypczaka Putin dostrzegł okazję w katastrofalnym braku amunicji i żołnierzy. Rosjanie prowadzą na lądzie ofensywy, które szukają dogodnego miejsca do przeprowadzenia operacji przełamującej obronę ukraińską.

– W obecnym momencie Rosjanie przygotowują się do kluczowej operacji przełamującej, której celem jest atakowanie co najmniej w dwóch kierunkach: na Charków i na Zaporoże. Jeśli uda im się przełamać obronę ukraińską w obu tych kierunkach i wprowadzić wojska manewrowe armii rosyjskiej przez te wyłomy, Ukraińcy mogą mieć ogromny problem w utrzymaniu linii obrony. Jeśli Rosjanie osiągną Dniepr w trakcie tej ofensywy, będzie to katastrofa dla Ukrainy, gdyż wtedy Putin zrealizuje swoje cele strategiczne – uważa gen. Skrzypczak.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.