16.08.2023

Giorgia Meloni. Jak uwiodła Włochów?

- Udało jej się zaprezentować wyborcom jako osoba rozważna. Konsekwentnie prezentuje swoje poglądy, skupiając się nie na ideologii, lecz na podejściu opartym na zdrowym rozsądku. [...] We włoskich mediach pojawiają się wizje Meloni jako nowej Angeli Merkel - mówi Kacper Kita, Nowy Ład.

– Imigracja poprzez Morze Śródziemne stanowi zasadnicze wyzwanie dla Włoch. Niekontrolowany przepływ ludzi wiąże się z problemami humanitarnymi, politycznymi i kulturowymi. Przez lata Meloni wyrażała przekonanie, że konieczne jest wprowadzenie blokady morskiej. Choć idea ta brzmi atrakcyjnie, w rzeczywistości jest trudna do zrealizowania. Wdrożenie takiej strategii wymagałoby, aby Marynarka Wojenna faktycznie zatrzymywała łodzie z migrantami, co niestety mogłoby skutkować tragicznymi konsekwencjami i dużą liczbą ofiar – podkreśla gość Układu Otwartego.

– Obecnie jej podejście jest bardziej umiarkowane ale ostatecznie prowadzi do tego samego celu. Innymi słowy, opiera się na przekupieniu państw Afryki Północnej, aby blokowały napływu ludzi z Afryki. Jednocześnie chce w to zaangażować całą Unię Europejską, prowadząc narrację, że jest to problem dotykający całą Europę i wymaga ułatwienia procedur deportacyjnych dla nielegalnych imigrantów już przebywających na terenie Europy – tłumaczy.

Kacper Kita twierdzi, że Meloni swoje założenia programowe prezentuje w sposób bardziej akceptowalny. Unika bezpośrednich deklaracji typu „nie chcemy przyjmować ludzi z Afryki”. Zamiast tego, jego zdaniem, tworzy narrację opartą na przekonaniu, że rozwój państw afrykańskich jest kluczowy, a migracja byłaby mniej nagląca, gdyby zachodnie koncerny oraz niektóre rządy traktowały te kraje jako partnerów. I dodaje, że stara się promować tą wizję konsekwentnie na arenie europejskiej.

Kim jest Giorgia Meloni? Czym przekonała do siebie włoskich wyborców? Jaki jest jej pomysł na problem migracji? Jaki ma stosunek do Rosji? Czy Giorgia Meloni jest kimś nowym w europejskiej polityce? Czy Włochy widzą sojusznika w Europie Środkowo-Wschodniej? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.