13.06.2022

Grupa Wagnera i prywatne rosyjskie armie wspierające Putina – Zbigniew Parafianowicz

- Pod hasłem Grupa Wagnera, kryje się cała konfederacja prywatnych firm paramilitarnych, które działają w Rosji i realizują interesy geopolityczne tego państwa. To jest swoisty outsourcing realizowany przez jednego z oligarchów Jewgienija Prigożina – mówi Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej, autor książki „Prywatne armie świata”.

– Grupa Wagnerą działa na rzecz Putiina poza Rosją. Również na rzecz rosyjskich oligarchów. Formalnie w Rosji działalność prywatnych firm wojskowych jest zakazana. Nieformalnie jednak istnieje, jest to forma partnerstwa prywatno-publicznego.  Działają tam gdzie z wojskiem wejść nie można. Łatwiej jest operować prywatną legią wojskową – opowiada Parafianowicz. W każdym momencie Rosja może się wyprzeć jakichkolwiek związków.

– Realna liczba wszystkich pracowników kilkunastu prywatnych firm wojskowych działających w Rosji to nawet 20 tysięcy. Struktura jest paramilitarna, przeniesiona ze Specnazu oraz z GRU. Jednym z czołowych dowódców jest były pułkownik Specnazu Dmitrij Utkin. Pomysł powstał po 2004 r. w gronie czynnych oficerów GRU. W trakcie Arabskiej Wiosny rozwój wagnerowców przyspieszył. Zabezpieczali interesy rosyjskie na Bliskim Wschodzie. Dzięki nim udało się utrzymać Assada przy władzy – dodaje.

– To nie jest formacja, która jeśli spotka regularne siły zbrojne sobie poradzi. Sprawdza się w działaniach dywersyjnych, pacyfikacyjnych czy okupacyjnych. Sianie terroru, zastraszanie ludności – to jest co im najlepiej wychodzi. Przykładem jest Libia czy Syria oraz dobrze opisane zbrodnie w  Republice Środkowoafrykańskiej.

Po co powstała Grupa Wagnera? Jak wygląda jej struktura? Czy są lepiej zorganizowani niż armia rosyjska? Czy Grupa Wagnera ma jakąś ideologię? Czym była formacja Jenot? Jaka jest specyfika Grupy Wagnera? Gdzie walczyli wagnerowcy? Czy Grupa Wagnera działa na Ukrainie? O tym wszystkim w rozmowie ze Zbigniewem Parafianowiczem w Układzie Otwartym

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.