06.11.2023

Ilu chcemy imigrantów?

- Najważniejszym wskaźnikiem sukcesu polityki migracyjnej jest to, czy Polacy czują się z nią dobrze. Podczas rozważań na temat polityki migracyjnej, powinniśmy uwzględnić nie tylko aspekty ekonomiczne, ale także oczekiwania społeczeństwa. Długofalowo, brak akceptacji społecznej może spowodować odwrócenie wahadła - ostrzega Paweł Musiałek, prezes Klubu Jagiellońskiego.

– Powinniśmy przyjmować imigrantów, ale w oparciu o spójną strategię migracyjną. To wyzwanie jest na tyle istotne dla Polski, że powinniśmy rozważyć utworzenie ministerstwa ds. migracji, na czele którego stałby minister konstytucyjny, odpowiedzialny za zarządzanie i wdrażanie działań opartych na przygotowanej strategii migracyjnej. Migracja jest jednym z najważniejszych wyzwań, które stoją przed Polską najbliższe 20 czy 30 lat. Duże wyzwania wymagają organizacji myśli. Mamy doświadczenia krajów zachodnich, powinniśmy je opisać. Rządowi eksperci powinni zapoznać się z tym co się dzieje w Szwecji, Francji, we Włoszech. Powinniśmy tam pojechać i zrozumieć. Taka analiza polityki imigracyjnej krajów Zachodu to jest jeden z elementów, który może nam dać bardzo interesujące wnioski co do tego, jak mamy prowadzić naszą politykę migracyjną – uważa Adam Dąbrowski.

Jakiej polityki migracyjnej potrzebujemy? Czy Polska ma już za dużo imigrantów? Ile i jakich migrantów powinniśmy przyjąć? Czy jesteśmy gotowi zostać krajem wielokulturowym? Czy powinniśmy ściągać uczniów, studentów i naukowców z innych krajów do Polski? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.