17.06.2024

Jak bronić się przed atakiem Białorusi na granicy? Jak działa wywiad Łukaszenki?

- Komitet Pograniczny Białorusi dysponuje własnym wywiadem elektronicznym oraz oddziałem specjalnym. Dla tych ludzi współpraca z grupami przestępczymi i korzystanie z przestępczości granicznej jest codziennością. Są bardzo dobrze przygotowani do realizacji działań na granicy – mówi ppłk rez. Maciej Korowaj.

– Łukaszenka wprowadził w zeszłym roku dekret nr 344 dotyczący konsolidacji służb w celu realizacji zadań wywiadowczych na terenie Polski i w regionach przygranicznych. Dlaczego nie przeanalizowano zagrożeń, jakie to stwarza i jak może zostać wykorzystane? Mamy Grupę Wagnera, która szkoli na Białorusi wojska wewnętrzne, Komitet Pograniczny i jednostki OSAM, ale nie wyciągnęliśmy wniosków z tych działań, mimo że Grupa Wagnera działa poniżej progu wojny. Można było przewidzieć te zagrożenia, odpowiednio zareagować, przeszkolić wojsko i działać bardziej proaktywnie na granicy. Powinniśmy byli pokazać drugiej stronie, że monitorujemy ich działania, przewidujemy scenariusze i przygotowujemy nasze siły na odpowiednią reakcję. Brakowało jednak takiego przekazu medialnego i szkoleń dla wojska – zastanawia się ekspert.

– To jest wojna kognitywna. Musimy wysłać im jasny sygnał: przygotowujemy się, niezależnie od tego, co zrobicie. Mamy siły, które będą reagować, ponieważ właśnie je szkolimy. Nie róbmy z tego tajemnicy – musimy pokazać drugiej stronie, na co jesteśmy gotowi – podkreśla gość Igora Janke.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.