05.02.2023

Jak działa Żelazna Kopuła? Rosyjska ofensywa jeszcze nie ruszyła

Cotygodniowa analiza sytuacji na wojnie generała Waldemara Skrzypczaka. Czy Ukraina, jeszcze zanim otrzyma nowe zachodnie ustawy sprzętu jest w stanie powstrzymać spodziewany rosyjski atak? Jak działa izraelska Żelazna Kopuła, możliwość przekazania której Ukrainie rozważa podobno premier Beniamin Natanjahu?

– Według mnie jakościowo armia rosyjska jest dużo lepsza niż była. Nie mają już przewagi dwukrotnej, ale nadal mają większą przewagę. Rosjanie zdali sobie sprawę z tego, że ta przewaga, którą mieli w lutym 2022 r. była niewystarczająca do tego, żeby armię ukraińską pobić. Dlatego budują armie z przewagą co najmniej 3-krotną nad armią ukraińską.

– Głównym celem armii ukraińskiej powinna być teraz obrona, obrona stała z częścią obrony manewrowej, która załamie operację zaczepną armii rosyjskiej. Powinni dążyć do tego by pozbawić Rosjan zdolności zaczepnych, wyczerpać ich i stworzyć tym samym warunki do tego, by w przyszłości przejść do kontrofensywy.

Czy nowa rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy już się zaczyna czy dopiero się zacznie? Czy Izrael przekaże Ukrainie Żelazną Kopułę? Co działo się w ostatnich dniach na Ukrainie i co może dziać się w najbliższych dniach i tygodniach? Jakie znaczenie strategiczne ma Bachmut?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.