04.07.2023

Jak w nowej sytuacji geopolitycznej kształtować strategię Polski?

– Ukraina, będąc sojusznikiem Polski, ale pozbawiona wsparcia Zachodu, byłaby skazana na porażkę w tej wojnie. Jednak Ukraina, mając poparcie Zachodu, bez udziału Polski, ma szansę ją wygrać. To wyraźnie wskazuje na konieczność przewartościowania naszego podejścia do Polski i polityki, którą powinniśmy obecnie przyjąć. Polska nie miała żadnego wpływu na decyzję Zachodu o zaangażowaniu się w ten konflikt. Decyzja o niedopuszczeniu Ukrainy została podjęta przez administrację Bidena we współpracy z głównymi partnerami europejskimi.

– Moim zdaniem ważne jest, abyśmy mówili o samodzielności strategicznej Polski, a nie o samotności. Uważam, że pojęcie samotności może prowadzić nas na niewłaściwe tory myślenia, ponieważ dzisiaj mamy możliwość sprawnego zarządzania naszą obecnością w szerszych strukturach, które powinny wpływać na naszą politykę. To jest istotna różnica między Polską sprzed 1939 roku a obecną sytuacją, a jednocześnie widzimy, jakie możliwości nam to stwarza.

Według gościa Układu Otwartego zaangażowanie Polski w struktury Zachodu, szczególnie NATO, które jest wyraźnie zaangażowane w ten konflikt, daje możliwość odstraszenia Rosji od polskich granic. To, jak twierdzi, przekłada się na poprawę sytuacji geograficznej, wzmacnia bezpieczeństwo Polski i zwiększa możliwości w każdym aspekcie.

Jaką strategię przyjąć w związku z obecnymi zmianami geopolitycznymi? Jak wygląda współpraca polsko-ukraińska? Jakie są relacje Ukrainy z UE? Co Polska powinna zrobić, aby wzmocnić swoją pozycję? Jak USA patrzą na Europę i Polskę? Czy możemy nie stracić na rewolucji energetycznej? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.